Youtube Shorts Nedir, Videolar Nasıl Kaydedilir?
30 Nisan 2024

Youtube Shorts Nedir, Videolar Nasıl Kaydedilir?

Sosyal medya çağında; bilgiye de eğlenceye de mümkün olan en kısa süre içerisinde ulaşmayı amaçlıyoruz. Kısa videoların oluşturulması ve paylaşılması akımına Youtube’da shorts videoları ile dahil oldu. İlk olarak 2020 yılında tanıtımı yapılan Youtube Shorts, giderek daha popülerleşen bir hal almaya başladı.

Youtube Shorts: Temelde aynı instagram reels ve TikTok videolarında olduğu gibi, 60 saniyeye kadar olan videoların yüklenmesini sağlayan bir platformdur.

Özellikleri Nelerdir?

Kullanım kolaylığı bir yana Youtube shorts son derece yaratıcı araçlar sunmaktadır. Bu platform üzerinde video yayınlama isteyen kullanıcılar videolarını Youtube uygulaması üzerinden çekebilir, o videolar üzerinde düzenlemeler yapabilir, hızlandırabilir ve hatta müzik ekleyerek daha dikkat çekici bir hale getirebilirler.

En geniş müzik kütüphanesine sahip olan Youtube kitaplığından dilediğiniz müzikleri seçerek, kitlenizin dikkatini kısa süre içerisinde çekmeyi başarabilirsiniz. Bu şekilde popüler olan ve sadece Youtube Shorts üzerinde aktifliğine devam eden pek çok kanal olduğunun da altını çizmek gerekmektedir.

Youtube Shorts’da Videolar Nasıl Kaydedilir?

İlk olarak cep telefonunuz üzerinden Youtube mobil uygulamasını açmanız gerekmektedir. Henüz indirmediyseniz, cep telefonlarında bulunan tarayıcılardan giriş yapmanız tavsiye edilmez. Çünkü çoğunlukla hızlı shorts çekmek ve bazı ek özellikleri kullanmak mümkün olmayacaktır.

Sonrasında ise, Anasayfada yer + butonuna tıklayarak “video oluştur” kısmını seçin ve hemen ardından “Shorts” seçeneği ile devam edin. Sonraki aşamada ise öncelikle videoyu kaydetmeniz sağlanacaktır.

YouTube Shorts üzerinden videoları MP3/MP4 olarak indirmek için YouTube Dönüştürücü aracımızı kullanabilirsiniz.

Kaydettiğiniz videoyu düzenleyip, ses ekleyip, hızlandırabilirsiniz. Daha ilgi çekici bir hale getirmek videonun özelliğine, kitleye ve hatta o zamanki trendlere bağlı olabilir.

Nasıl Dikkat Çekici Videolar Üretilir?

İlk olarak tüm sosyal medya platformlarında olduğu gibi Youtube’da da trendleri takip etmek önerilir. Bir trendi takip edip o konuda video çekmek istemiyorsanız, kendi tarzınıza uygun içerikler çekebilirsiniz.

Sonrasında ise mutlaka özgün olmanız tavsiye edilmektedir. Kopya videolar kısa süreli de olsa başarılıymış gibi görünse de uzun vadede yavaş yavaş izlenmeler düşecektir. Aynı zamanda telif hakları, yayın kapatma, ihlaller ve daha pek çok sorunla karşılaşabilirsiniz.

Youtube Shorts videoların hastag kullanımı önemlidir! Videonuzun içeriğine uygun olan hastagleri kullanarak o konu başlığında içerik arayışında olan kullanıcıların dikkatini çekebilirsiniz. Aynı zamanda bilgi verici yada dikkat uyandırıcı içerikler üretirseniz bu seferde daha fazla kişi tarafından etkileşimle ödüllendirilirsiniz. Peki ama bu etkileşimler nelerdir?

Yorumlar, beğeniler, aboneler ve diğer platformlarda takipçi kazanmak bunlar arasında sayılabilir. Siz de hızlı bir şekilde kanalınızı büyütmek için bu seçeneklere dikkat edebilirsiniz. Aynı zamanda videonuza yorum yapan kişilere cevap vermeniz, abonelerinize yönelik paylaşımlar ve etkinlikler düzenlemeniz de kanalınızın organik bir şekilde büyümesine destek olacaktır.

Tüm sosyal medya platformlarında olduğu gibi Youtube içinde yayınların sürekliliğinin önemli olduğunun altını çizmek gerekir. Sürekli olarak güncel içerikler üretirseniz algoritmada daha üst sıralarda yer almamanız için bir sebep bulunmamaktadır.